Plan Urządzenia Lasu
Plan urządzenia lasu (PUL) to podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowany dla określonego obiektu (nadleśnictwa), zawierający opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby zagospodarowania. Na podstawie planu urządzenia lasu Nadleśniczy prowadzi samodzielnie gospodarkę leśną, tak aby zachować zasoby leśne dla przyszłych pokoleń, chronić je i dążyć do ich powiększenia.
Plan urządzenia lasu sporządza się na okresy 10-letnie dla poszczególnych nadleśnictw.
Obowiązek sporządzenia planu urządzenia lasu wynika z art. 19 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. z 2011 r. Nr 12 poz. 59 z późn. zmianami) oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. 12.11.2012 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu sporządzenia planu urządzenia lasu, uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1302) . Plan urządzania lasu wykonuje się ze środków funduszu leśnego.
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. nr 199 poz. 1227), nakazała projekt planu urządzenia lasu poddać strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko. Każdy plan urządzenia lasu posiada Prognozę oddziaływania na środowisko.
Od roku 1997 jest wprowadzony ustawowo program ochrony przyrody nadleśnictwa. Program zawiera inwentaryzację walorów przyrodniczych oraz historyczno-kulturowych nadleśnictwa w granicach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa.
Część opisowa Planu Urządzania Lasu Nadleśnictwa Giżycko dostępna jest do wglądu w siedzibie Nadleśnictwa, w dniach roboczych, w godz. od 7.00 do 15.00.
W portalu internetowym Banku Danych o Lasach został uruchomiony serwis do automatycznego udostępniania informacji publicznej. Jest on dostępny pod adresem: www.bdl.lasy.gov.pl/portal/udostepnianie. Celem serwisu jest usprawnienie dostępu do informacji publicznych dotyczących opisów taksacyjnych i granic wydzieleń leśnych. Pozwala on na złożenie drogą elektroniczną wniosku o udostępnienie informacji i pobieranie danych dla nadleśnictw wskazanych we wniosku. Dane w serwisie generowane są w oddzielnych dla każdego nadleśnictwa zestawach danych. Pobierz instrukcję obsługi nowego sposobu pobierania danych z Banku Danych o Lasach. (poniżej).