Plan Urządzenia Lasu
Ogłoszenie
Dokumenty będące przedmiotem niniejszych konsultacji społecznych określają zakres i rodzaj prac zaplanowanych w celu ograniczenia zagrożeń występujących na terenie Puszczy Białowieskiej.
Zminimalizowanie zidentyfikowanych zagrożeń, jest bezwzględnym obowiązkiem zarządców terenu, który uregulowany został w przepisach prawa.
Dokumenty przedłożone do konsultacji wskazują zakres prac oraz lokalizacje, w których niezbędne jest podjęcie działań służących ograniczeniu:
1) ryzyka utraty zdrowia i życia spowodowanego dużą ilością niebezpiecznych drzew (głównie martwych świerków), które łamiąc się i przewracając zagrażają bezpośrednio mieszkańcom, turystom oraz wszystkim osobom przebywającym na terenie Puszczy;
2) ryzyka pożarowego, które stale rośnie wraz z powtarzającymi się suszami, zmianami klimatycznymi oraz dużą ilością martwego drewna (głównie martwych świerków) zalegającego w Puszczy;
3) ryzyka wystąpienia katastrofy związanego bezpośrednio z magazynem wojskowym, który mieści się na terenie Puszczy.
Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, zwanej dalej ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku, (Dz. U. z 2018 r. poz. 1614), Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku zawiadamia o udostępnieniu dokumentacji projektu aneksu do planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Białowieża sporządzonego na lata 2012 – 2021 oraz Prognozy oddziaływania na środowisko do konsultacji społecznych. Wskazany obszar nadleśnictw w całości położony jest w województwie podlaskim.
Jednocześnie informuje się, co następuje:
Z niezbędną dokumentacją można zapoznać się w:
Nadleśnictwie Białowieża ul. Wojciechówka 4, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30,
Wszyscy zainteresowani mogą składać uwagi i wnioski do projektu aneksu do planu urządzenia lasu w formie pisemnej lub ustnej do protokołu oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie od 30 kwietnia 2019r. przez okres 21 dni.
Wydziałem odpowiedzialnym za przeprowadzenie konsultacji społecznych oraz przyjmowanie uwag i wniosków jest Wydział Zarządzania Zasobami Leśnymi RDLP w Białymstoku , e-mail zasoby@bialystok.lasy.gov.pl
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Zgodnie z art. 41 ustawy z 3 października 2008 r. uwagi i wnioski złożone po okresie wyłożenia pozostawia się bez rozpatrzenia.
Zwołanie Komisji do sporządzanego projektu aneksu do planu urządzenia lasu w/w nadleśnictw odbędzie się 24 maja 2019 roku o godz. 10.00 w auli internatu Technikum Leśnego w Białowieży (Park Dyrekcyjny 1A ).
Informujemy o możliwości udziału społeczeństwa w posiedzeniu Komisji (wstęp jest wolny).
Podanie do publicznej wiadomości następuje poprzez:
a) wyłożenie dokumentacji w nadleśnictwie Białowieża,
b) udostępnienie na BIP RDLP w Białymstoku i nadleśnictwie Białowieża,
c) ogłoszenie informacji na tablicy ogłoszeń w siedzibie RDLP,
d) ogłoszenie w prasie.
Pliki do pobrania w liście załączników na dole strony
Plan urządzenia lasu jest podstawowym dokumentem, na podstawie którego Nadleśniczy prowadzi racjonalną gospodarkę leśną. Plan sporządza się na okresy dziesięcioletnie dla poszczególnych nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP). Obowiązek wykonania planu ciąży na Dyrektorze RDLP. Po wykonaniu plan zatwierdzany jest przez Ministra Środowiska.
Plan sporządzają jednostki eksperckie spoza RDLP. Prace trwają z reguły około dwóch lat. Dotyczą one inwentaryzacji zasobów przyrodniczych t.j. drzewostanów z całym bogactwem wnętrza lasu, począwszy od rozpoznania gleb, ich żyzności, wszystkich warstw roślinnych w lesie t.j runa, podszytu, podrostu, wreszcie pomiaru elementów poszczególnych gatunków drzew w drzewostanach. Z zebranych w trakcie prac terenowych informacji sporządza się odpowiednie dokumenty jak opisy taksacyjne lasu, szereg rejestrów , tabel, map, które po rozważaniach w kwestii zasadności projektowanych wskazań gospodarczych, przedstawia się Ministrowi Środowiska do akceptacji.
Bardzo istotną sprawą jest optymalizacja cięć pielęgnacyjnych oraz konieczność przebudowy dojrzałych drzewostanów w sposób umożliwiający zachowanie lasu przyszłym pokoleniom.
Kolejnym bardzo istotnym elementem jest wprowadzony ustawowo od roku 1997 program ochrony przyrody nadleśnictwa. Program zawiera inwentaryzację walorów przyrodniczych oraz historyczno - kulturowych nadleśnictwa w granicach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa. Wszechstronna charakterystyka walorów krajobrazowych pozwoli określić możliwości i kierunki rozwoju turystyki na terenie nadleśnictw. Stanowi cenny materiał służący edukacji przyrodniczo leśnej społeczeństwa.
Sporządzony projekt planu urządzenia lasu, wykłada się do publicznego wglądu na okres 21 dni. Ogłoszenie o terminie wyłożenia publikowane jest w lokalnej gazecie i na stronach internetowych RDLP i nadleśnictwa. Każdy mieszkaniec społeczności lokalnej, organizacji pozarządowych oraz instytucji może wnieść uwagi w zakresie opisu stanu lasu i prac gospodarczych w lesie zaprojektowanych w planie. Więcej na stronie: http://www.bialowieza.bialystok.lasy.gov.pl/urzadzanie-lasu
Dokumenty przewidziane do publicznej konsultacji w procesie tworzenia PUL zgodne z zarządzeniem nr 12/2009 dyrektora generalnego LP znajdują się na stronie: http://www.bialowieza.bialystok.lasy.gov.pl/urzadzanie-lasu