Plan Urządzenia Lasu
Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Płońsk na lata 2023-2032
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie informuje o możliwości zapoznania się z projektem protokołu z posiedzenia Komisji Założeń Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Płońsk na lata 2023-2032, w terminie do dnia 18 listopada 2020 r. W tym czasie będzie można składać na piśmie uwagi i wnioski do projektu. Uwagi i wnioski będą rozpatrywane przez Dyrektora RDLP w Warszawie. Po rozpatrzeniu nadesłanych wniosków sporządzony zostanie ostateczny protokół z posiedzenia KZP, który stanowić będzie podstawę do podjęcia działań mających na celu wyłonienie wykonawcy projektu planu urządzenia lasu. Protokół ten zostanie opublikowany w BIP. Projekt protokołu można pobrać na dole strony.
Uwagi mogą być przesyłane na adres rdlp@warszawa.lasy.gov.pl.
OGŁOSZENIE
Na podstawie zapisów art. 39-42 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, zwanej dalej ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku, (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 poz. 283 ze zm.) oraz ustaleń organizacyjnych podjętych przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie na czas trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, informuję o przystąpieniu przez RDLP w Warszawie do opracowania projektu planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Płońsk na lata 2023-2032 i sporządzenia dla wytycznych tego projektu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz w trosce o zapewnienie właściwego udziału społeczeństwa w pracach projektowych, modyfikacji ulega schemat działania nad wypracowaniem założeń i wytycznych do projektu planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Płońsk:
1. Prace nad sporządzeniem projektu są organizowane i koordynowane przez Dyrektora RDLP w Warszawie.
2. Organem właściwym do dokonania uzgodnień zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania projektu planu urządzenia lasu na środowisko oraz wydania opinii do projektu planu urządzenia lasu jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.
3. W celu opracowania założeń i wytycznych do prac nad projektem planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Płońsk na lata 2023-2032 i sporządzenia, dla wytycznych tego projektu, strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (dalej: KZP), zwołuję Posiedzenie Komisji Założeń Planu w dniu 14.10.2020 r., w siedzibie Nadleśnictwa Płońsk, ul. Leśników 2, 09-100 Płońsk, tel. 23 662 45 15, o godz. 10.00.
4. Zadaniem Komisji będzie sformułowanie założeń do sporządzanych projektów planu urządzenia lasu wraz z programem ochrony przyrody oraz zakresu projektowanych uzgodnień do prognozy oddziaływania tych planów na środowisko, w formie ustaleń obejmujących:
- zestawienie obszarów chronionych i funkcji lasu,
- zakładane postępowanie hodowlane dla poszczególnych typów siedliskowych lasu i leśnych siedlisk przyrodniczych,
- zestawienie możliwych do stosowania typów drzewostanu (TD) o kierunku ochronnym (przyrodniczym) lub gospodarczym,
- określenie przeciętnych wieków rębności dla głównych gatunków drzew jako narzędzia regulacji urządzeniowej,
- podział lasów nadleśnictwa na gospodarstwa,
- wytyczne w sprawie cięć rębnych w poszczególnych gospodarstwach,
- szczegółowe wytyczne dotyczące przebudowy drzewostanów,
- wytyczne w sprawie pielęgnowania lasu,
- wytyczne w sprawie ogólnej ochrony lasu oraz ochrony przeciwpożarowej,
- wytyczne w sprawie zagospodarowania rekreacyjnego, użytkowania ubocznego oraz zagospodarowania łowieckiego,
- wytyczne w sprawie ujmowania w projekcie planu urządzenia lasu zagadnień dotyczących istniejącej i planowanej infrastruktury nadleśnictwa,
- wytyczne dotyczące zakresu niezbędnej analizy ekonomicznej jaką należy zamieścić w projekcie planu urządzenia lasu,
- sposób sporządzenia prognozy stanu zasobów drzewnych na koniec przyszłego okresu gospodarczego,
- zakres weryfikacji i aktualizacji programu ochrony przyrody,
- zestawienie map tematycznych, jakie powinny zostać sporządzone w ramach projektu planu urządzenia lasu,
- projekt wystąpienia do RDOŚ i PWIS w sprawie zakresu oraz szczegółowości prognozy oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i obszary Natura 2000,
- inne zagadnienia projektowe, specyficzne dla nadleśnictwa.
5. UWAGA:
a. Posiedzenie KZP odbędzie się w możliwie najmniejszym gronie uczestników. Obowiązkowo uczestniczyć będą: Przewodniczący (Dyrektor lub Zastępca RDLP w Warszawie), przedstawiciel Dyrekcji Generalnej LP, kierownictwo Nadleśnictwa, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Naczelnik właściwy ds. urządzania lasu RDLP w Warszawie.
b. W posiedzeniu Komisji udział będzie mogło wziąć maksymalnie 10-12 osób z zachowaniem przepisowej odległości 1,5 m.
c. Do publicznej wiadomości, w prasie lokalnej oraz BIP-ach (RDLP w Warszawie i Nadleśnictwa Płońsk), podane zostaną informacje o wytycznych i założeniach do projektu planu urządzenia lasu wypracowanych w czasie posiedzenia KZP w formie projektu protokołu z obrad. Projekt ten zostanie udostępniony niezwłocznie po jego sporządzeniu na okres 21 dni, w czasie których zbierane będą pisemne uwagi i wnioski.
d. Po rozpatrzeniu nadesłanych wniosków sporządzony zostanie ostateczny protokół z posiedzenia KZP, który stanowić będzie podstawę do podjęcia działań mających na celu wyłonienie wykonawcy projektu planu urządzenia lasu. Protokół ten zostanie opublikowany na stronach internetowych oraz w BIP.
Gospodarka leśna prowadzona jest aktualnie w Nadleśnictwie Płońsk na podstawie:
PLANU URZĄDZENIA LASU
SPORZĄDZONEGO NA LATA OD 2013 DO 2022
W DNIU 1 STYCZNIA 2013 R.
Plan Urządzenia Lasu został zatwierdzony przez Ministra Środowiska decyzją nr:
DLP-lpn-611-99/32239/13/ŁP w dniu 13 sierpnia 2013 r.