Ochrona przyrody
1. REZERWATY PRZYRODY
„Grądowe Zbocze” (położony w gminie Recz przy miejscowości Wielgoszcz). Rezerwat posiada wiele cennych siedlisk przyrodniczych oraz rzadkich gatunków roślin naczyniowych, porastających liczne zbocza i jary. Rezerwat funkcjonuje w oparciu o Zarządzenie nr 19/2009 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z dnia 14 kwietnia 2009 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Grądowe Zbocze” oraz Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z dnia 18 kwietnia 2017 r., zmieniającego zarządzenie w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Grądowe Zbocze”.
Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ekosystemu żyznego lasu liściastego oraz kompleksów źródliskowych wraz z procesami ich naturalnej dynamiki oraz związaną z nimi cenną florą i fauną. Jest to rezerwat leśny (rodzaj L) o typie Fitocenotycznym (PFI), z podtypem zbiorowisk leśnych (zl).
„Torfowisko Konotop” (w pobliżu miejscowości Zatom przy jeziorze Konotop, na terenie dwóch nadleśnictw: Drawno i Bierzwnik) charakteryzuję się bardzo dobrym pod względem florystycznym stanem zachowania siedliska. W rezerwacie znajduję się wiele bardzo rzadkich roślin naczyniowych tj. bażyna czarna, skrzyp pstry, rosiczka długolistna i kruszczyk błotny.
Na mocy Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z dnia 8 grudnia 2016 r. rezerwat posiada, określone na 5 lat zadania ochronne.
Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie torfowiska pojeziernego wypełniającego rynnę wypłycającego się jeziora Konotop, wraz z licznymi chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt.
Dla rezerwatu określa się rodzaj : Torfowiskowy, typ : Florystyczny, podtyp : roślin zielnych i krzewinek, ze względu na dominujący przedmiot ochrony.
2. OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU
Obszary chronionego krajobrazu obejmują tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych, należą do nich obszary o nazwie:
1. Dominikowo-Niemieńsko o pow. 3204,61ha
2. D-Choszczno-Drawno o pow. 7227,48ha
3. F-Bierzwnik o pow. 1344,21ha
4. E-Korytnica o pow. 803,27ha
3. OBSZARY NATURA 2000
W ramach systemu ochrony Natura 2000 w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Drawno znajdują się:
Specjalne obszary ochrony siedlisk SOO
1. Dolina Iny koło Recza PLH 320004
2. Jezioro Lubie i Dolina Drawy PLH 320023
3. Uroczyska Puszczy Drawskiej PLH 320046
Obszary specjalne ochrony ptaków OSO
1. Lasy Puszczy nad Drawą PLB 320016
4. CHRONIONE GATUNKI ROŚLIN
Na terenie Nadleśnictwa Drawno występuje około 100 gatunków roślin chronionych.
Do najcenniejszych należy zaliczyć.:
1. Lipiennik Loesela
2. Sierpowiec błyszczący
3. Obrazki plamiste
4. Kruszczyk błotny
5. Pływacz drobny
6. Pływacz zachodni
5. CHRONIONE GATUNKI ZWIERZĄT
Posiadamy 1 strefę ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania zwierząt objętych ochroną gatunkową (Bielika)
Informacje nie udostępnione w BIP dostępne są w siedzibie nadleśnictwa lub na wniosek o udostępnienie informacji publicznej/o środowisku.
Więcej informacji w programie ochrony przyrody znajduje się w zakładce Plan urządzenia lasu --> Część opisowa Planu Urządzenia Lasu
Wykaz istniejących form ochrony przyrody na gruntach Nadleśnictwa Drawno zamieszczono w plikach poniżej.
Pliki do pobrania - lista załączników
-
.PDFWykaz istniejących pomników przyrody na gruntach Nadleśnictwa Drawno
-
.PDFWykaz istniejących rezerwatów przyrody i użytków ekologicznych na gruntach Nadleśnictwa Drawno
-
.DOCwniosek o udostępnienie danych
-
.PDFwniosek o udostępnienie danych
-
.PDFopłaty za udostępnienie informacji o środowisku
-
.PDFUstawa o udostępnianiu informacji o środowisku