Niepodlegające upublicznieniu
1) Udzielenie informacji publicznej- podstawowe zasady.
1. Informacje publiczne, które nie zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) można uzyskać składając wniosek (podanie) (art. 10 ustawy z dnia 06.09.2001r. o dostępie do informacji publicznej - D.U. nr 112,poz.1198 ze zmianami; ustawa z dnia 03.10.2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - tekst jednolity na podstawie D.U. z 2016 r. poz. 353, 831, 961, 1250, 1579). Wniosek wniesiony w formie dokumentu elektronicznego powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, lub uwierzytelniony w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej. Wniosek o udostępnienie informacji publicznej musi spełniać wymogi określone w KPA, w tym między innymi wymogi formalne (art. 63 kpa). Wniosek (podanie) powinien być podpisany przez wnoszącego.
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej musi spełniać wymogi określone w kodeksie postępowania administracyjnego. I nawet jeśli jest przesłany drogą mailową - musi mieć podpis (sygnatura akt I OSK 475/17, wyrok NSA z 6 grudnia 2017 r.).
2. Wniosek powinien być sformułowany precyzyjnie, z konkretnie wskazanym zakresem informacji i formą jej udostępnienia. Nadleśnictwo udzielając informacji związane jest treścią wniosku i w przypadkach wątpliwych oraz niejasnych zwróci się do wnioskodawcy o uszczegółowienie treści wniosku, aby móc ustalić treść rzeczywistego żadania i udzielić konkretnych i wyczerpujących odpowiedzi zgodnej z wnioskiem.
3. Wniosek winien dotyczyć informacji posiadanych przez nadleśnictwo, które są faktem i stanowią tzw. informację prostą. Informacja publiczna odnosi sie do faktów, a nie do elementów ocennych wobec tych faktów.
4. W przypadku wnioskowania o udzielenie informacji przetworzonej, wnioskodawca winien wykazać, że jej udostepnienie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego i ma szczególne znaczenie. Nadleśnictwo ma prawo zwrócić sie z zapytaniem w tej kwesti do składającego wniosek. Jeżeli szczególny interes publiczny ( uwaga - a nie własny! ) nie zostanie wykazany, nadleśnictwo -wydając decyzję- odmówi udzielenia informacji publicznej. Powyższe nie dotyczy informacji przekształconej (zmiana nośnika informacji bez ingerencji w jej treść).
5. Informacja publiczna będzie miała charakter przetworzony, jeżeli: informacja w chwili złożenia wniosku nie istnieje (wniosek wymaga stworzenia nowego dokumentu); udostępnienie informacji wymaga jej opracowania czy zredagowania w oparciu o rózne kryteria przy dokonaniu stosownych czynnosci analitycznych; udostepnienie tej informacji wymaga takich działan organizacyjnych i angazowania środków osobowych, które zakłócą normalny tok działania nadlesnictwa. Za informację przetworzoną nadlesnictwo może także uznać sumę informacji prostych, jeżeli ich ilość angażuje znaczne środki finansowe lub kadrowe.
6. Nie podlegają udostępnieniu informacje stanowiące tajemnice przedsiębiorstwa. Zakres tych informacji zawarty jest w Zarządzeniach Dyrektora Generalnego LP nr 48/2010 oraz nr 39/2016.
2) Opłaty za udzielenie informacji.
1. Złożenie wniosku jest wolne od opłat.
2. Opłaty z tytułu udostępnienia informacji (udzielenia informacji, przekształcenia informacji - zgodnie z wnioskiem) pobierane są w oparciu o ustalony cennik.
3. Od 01.09.2015 r. obowiązuje Zarządzenie nr 40/2015 Nadleśniczego Nadleśnictwa Turek dot. m.in. zasad udostępniania informacji oraz rodzaju i wysokości pobieranych opłat.