Sprawy
Informacje publiczne, które nie zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej PGL LP można uzyskać składając wniosek.
Sprzedaż drewna w biurze nadleśnictwa odbywa się codziennie w godzinach od 8ºº do 13ºº.
Sprzedaż drewna w leśnictwach odbywa się w środy w godzinach od 7ºº do 11ºº. Miejscem sprzedaży jest kancelaria leśnictwa. W leśnictwach klienci mogą kupić : drobnicę, kopalniak, papierówkę, paletówkę, żerdzie i opał, czyli sortymenty: M1, M2, S10, S2a, S2b, S3b i S4. Sprzedaż pozostałych sortymentów odbywa się w nadleśnictwie.
Zakupione drewno należy wywieźć z lasu w terminie do 14 dni od daty zakupu. W razie braku możliwości wywiezienia drewna w wyznaczonym terminie nabywca może uzyskać wydłużenie terminu.
WYRĄB I CECHOWANIE DREWNA POZYSKANEGO W LASACH NIE STANOWIĄCYCH WŁASNOŚCI SKARBU PAŃSTWA.
Pozyskanie drewna może być prowadzone tylko na podstawie uproszczonego planu urządzenia lasu (jeżeli właściwy starosta opracował taki dokument) lub na podstawie decyzji określającej rozmiar zadań wydanej przez starostę lub nadleśniczego. Nadleśniczy może wydać decyzję wyłącznie w przypadku konieczności wykonywania zabiegów służących zapobieganiu i zwalczaniu nadmiernie pojawiających się szkodników, w celu podniesienia naturalnej odporności lasu.
Wnioskodawca składa w nadleśnictwie wniosek/podanie o zakwalifikowanie drzew do wyrębu. Właściwy terytorialnie leśniczy w terminie do 14 dni przeprowadza lustrację wnioskowanych działek określając potrzeby, pilność i zasadność wnioskowanych cięć uwzględniając aktualny stan lasu i rozmiar dotychczas wykonanych zadań gospodarczych. Jeżeli wnioskodawca nie figuruje w posiadanej przez nadleśnictwo dokumentacji urządzeniowej jako właściciel, do podania/wniosku należy załączyć wypis z rejestru gruntów lub inny dokument stwierdzający, że wnioskujący jest uprawniony do pobierania pożytków z lasu (np. akt notarialny, akt darowizny). Wniosek/podanie można złożyć także w kancelarii właściwego leśnictwa.
Odmiennie uregulowano, w porozumieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Parciaki ze Starostą Przasnyskim, procedury rozpatrywania wniosków o wyrąb w miejscowościach:
- w gminie Chorzele: miasto Chorzele, Krukowo,Kwiatkowo, Łaz, Poścień, Raszujka, Rawki i Wierzchownica, Rzodkiewnica i Zaręby
- w gminie Jednorożec: Żelazna Prywatna, Żelazna Rządowa i Olszewka
Dla tych miejscowości nadleśnictwo nie posiada aktualnej dokumentacji urządzeniowej i właściciel lasu powinien pobrać w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu wniosek o wydanie decyzji, załączając aktualny wypis z rejestru gruntów i wnosząc opłatę za wydanie decyzji w wysokości 10 zł. Po wykonaniu lustracji terenowej wnioskowanych działek przez właściciwego leśniczego, decyzję zezwalającą na wycinkę wydaje Starosta Przasnyski.
Po zakończeniu pozyskania w miejscu wycinki zgłoszone do legalizacji drewno jest mierzone i cechowane a wnioskodawca otrzymuje świadectwo legalności pozyskania.
W przypadku współwłasności do wycinki i legalizacji drewna konieczna jest pisemna zgoda wszystkich żyjących współwłaścicieli lub ich spadkobierców (np. w postaci pełnomocnictwa, upoważnienia). Drewno wycięte na działce stanowiącej współwłasność stanowi rzecz wspólną wszystkich współwłaścicieli stosownie do posiadanych udziałów.