Deklaracja dostępności
Nadleśnictwo Oleszyce zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej witryny internetowej BIP zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do witryny BIP jednostki organizacyjnej PGL LP Nadleśnictwo Oleszyce (https://bip2.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_krosno/nadl_oleszyce)
Daty publikacji i aktualizacji oraz status pod względem zgodności z ustawą
- Data publikacji strony internetowej
- Data ostatniej istotnej aktualizacji
- Status
- Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Aspekty i przyczyny niezgodności/wyłączeń strony internetowej z wymagań ustawy
- Niektóre pliki nie są dostępne cyfrowo, przyczyna:
- publikacja przed 2020-09-14
- plik nie jest wykorzystywany do wykonywania bieżących zadań jednostki
- Obrazy podstron witryny z przeszłości (nieaktualnych) nie spełniają wymagań WCAG, przyczyna:
- publikacja przed 2020-09-14
- obraz musi być wierny stanowi faktycznemu z przeszłości
- Mapy nie są dostępne cyfrowo, przyczyna:
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności
- Oświadczenie sporządzono dnia
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami
- Skróty klawiaturowe
- Standardowe
- Ułatwienia dla osób cierpiących na zaburzenia motoryczne
- Duże pola czułości na kliknięcia myszy
- Ułatwienia dla osób cierpiących na dysleksję
- Możliwość włączenia żółto-czarnej wersji witryny, zgodnie z zaleceniami Sympozjum na temat modyfikacji tekstów internetowych dla ułatwienia czytelności
- Możliwość włączenia kremowo-czarnej wersji witryny, zgodnie z zaleceniami Sympozjum na temat modyfikacji tekstów internetowych dla ułatwienia czytelności
- Ułatwienia dla osób cierpiących na nieostrość wzroku
- Możliwość włączenia czarno-białej wersji witryny i automatycznego zwiększenia kontrastu zdjęć/grafiki
- Możliwość zwiększenia wielkości czcionek
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt:
- Osoba odpowiedzialna
- Marek Matecki
- telefon
- 22-1855363
- adres email
- dostepnosc.cyfrowa@lasy.gov.pll
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Jak żądać udostępnienia informacji
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej witryny BIP lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu.
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie podmiotu Nadleśnictwo Oleszyce jako jednostki Lasów Państwowych której żądanie dotyczy oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Jednostka organizacyjna Nadleśnictwo Oleszyce powinna zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem.
Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, Nadleśnictwo Oleszyce niezwłocznie poinformuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, Nadleśnictwo Oleszyce może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy Nadleśnictwo Oleszyce odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej BIP lub jego fragmentu.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznik Praw Obywatelskich- Witryna Internetowa Rzecznika
- https://www.rpo.gov.pl/
- Kontakt bezpośredni
- biurorzecznika@brpo.gov.pl
- 800-676-676
- Formularz kontaktowy (najszybsza forma)
- https://www.rpo.gov.pl/wniosek/index.php?jezyk=0&poz;=1
- Kontakt w języku migowym
- http://www.rpo.gov.pl/pl/content/zloz-wniosek-0
- Wzór pisma tradycyjnego do wysłania pocztą
- http://www.rpo.gov.pl/pl/content/szablon-wniosku-do-rzecznika-praw-obywatelskich
Dostępność architektoniczna
Nadleśnictwo Oleszyce Lasy Państwowe, ulica Zielona 4B, 37-630 Oleszyce
Siedzibę Nadleśnictwa tworzy dwukondygnacyjny budynek, do którego prowadzą schody oraz podjazd dla wózków. Przed budynkiem znajduje się parking. Na parterze budynku znajduje się kasa, w której możliwe są płatności bezgotówkowe.
Piętro budynku nie jest przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Poruszanie się osób niepełnosprawnych po siedzibie Nadleśnictwa jest możliwe tylko w obrębie parteru. Z uwagi na brak windy nie jest możliwe przedostanie się osób o szczególnych wymaganiach na piętro. Drzwi i przejścia w tej części budynku posiadają minimalną szerokość 90 cm, umożliwiającą przejście osobie niepełnosprawnej. Wejścia do pomieszczeń biurowych nie posiadają progów.
Budynek nie jest jednak wyposażony w szczególne oznaczenia, ani systemy dźwiękowe, wspomagające poruszanie się osobom niewidomym lub słabowidzącym.
Po budynku można natomiast poruszać się z psem asystującym.
Osoba niepełnosprawna ma możliwość poproszenia dowolnego pracownika Nadleśnictwa, który przyjdzie do tej części budynku i udzieli wszystkich niezbędnych informacji. Istnieje tutaj także możliwość organizowania spotkań z Nadleśniczym na świetlicy obok sekretariatu, obok której znajduje się toaleta, przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Wśród pracowników biura większość posługuje się językiem polskim oraz językiem obcym (angielskim lub niemieckim) w stopniu co najmniej komunikatywnym.
Żadna z zatrudnionych tutaj osób nie zna języka migowego. W przypadku wcześniejszego umówienia wizyty i zgłoszenia zapotrzebowania na tłumaczenie w języku migowym z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, dołożymy starań o zapewnienie tej formy komunikacji.
Na terenie Nadleśnictwa Oleszyce znajdują się obiekty turystyczne oraz ścieżki edukacyjne, które nie są wyposażone w systemy dźwiękowe ani inne elementy wspomagające poruszanie się osób o szczególnych potrzebach.
- Ścieżka przyrodniczo – edukacyjna „Na Laszce” nie jest przystosowana do poruszania się po niej osobom na wózkach oraz o specjalnych potrzebach
- Ścieżka Przyrodniczo – Historyczna w Leśnictwie szkółkarskim Kolonia tylko w części pozwala na przemieszczenie się osób o specjalnych potrzebach. Ścieżki w Lesie katyńskim, oraz na pozostałych fragmentach tej trasy wykonane są z kruszywa kamiennego. Jest możliwość, po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby, by przeprowadzić zajęcia edukacyjne wraz z pracownikiem Nadleśnictwa.
- Sala konferencyjno-edukacyjna w leśnictwie szkółkarskim Kolonia jest udostępniona dla potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ponieważ zachowane są minimalne szerokości drzwi, natomiast nie posiada wyposażenia ułatwiającego zwiedzanie osobom niewidomym i słabowidzącym.
- Zielona Klasa w leśnictwie szkółkarskim Kolonia nie jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach oraz nie posiada systemów dźwiękowych i innych umożliwiających zwiedzanie osobom niewidomym i słabowidzącym.
- Wiata Edukacyjna w leśnictwie Zabiała jest w części przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Do wiaty można się dostać pokonując jeden stopień, należy więc skorzystać z pomocy osoby trzeciej. Natomiast pozostała część wiaty jest przystosowana do potrzeb tych osób. W wiacie nie ma systemów ułatwiających zwiedzanie dla osób niewidomych i słabowidzących.
Przy wiacie znajduje się ścieżka edukacyjna „Pszczoły wracają do lasu”, na której ścieżki wykonano z zagęszczonego kruszywa, którymi mogą poruszać się osoby na wózkach inwalidzkich. Ścieżka nie jest dostosowana do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.
- Leśniczówki następujących leśnictw: Dzików, Podlisze, Zabiała, Stare Sioło, Miłków, Sucha Wola, Lipina i Kolonia są przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Leśniczówki leśnictwa Futory i Czerniakowa Buda nie spełniają wymagań dostępności dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.