Ochrona przyrody
Prawie cały teren Nadleśnictwa Lutówko (ponad 9 300 ha) leży na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego utworzonego z mocy Rozporządzenia Wojewody Bydgoskiego Nr 24 / 98 z dnia 17.08.1998 roku (Dz. Urz. Nr 61 poz. 344 z dnia 5 października 1998 roku) z siedzibą w Więcborku. Powierzchnia ogólna parku to 54395 ha. Położony jest na terenie pięciu wybitnie rolniczych gmin: Więcbork, Kamień Krajeński, Mrocza, Sępólno Krajeńskie oraz Sośno. Krajeński PK posiada aktualny plan ochrony na okres 01.01.2009 – 31.12.2028.
Więcej informacji o Krajeńskim Parku Krajobrazowym na stronie http://www.krajenskiparkkrajobrazowy.org.pl/
Na terenie nadleśnictwa znajdują się cztery rezerwaty przyrody: Lutowo, Gaj Krajeński, Buczyna, Dęby Krajeńskie o łącznej powierzchni 95,27 ha. Obejmują one ochroną najcenniejsze obiekty przyrodnicze.
Więcej informacji o rezerwatach przyrody położonych w naszych granicach można znaleźć
w załącznikach.
W październiku 2009 roku rząd Polski zgłosił do Komisji Europejskiej specjalny obszar ochrony siedlisk o nazwie Dolina Łobżonki (PLH 300040). Zatwierdzony został on w marcu 2011 r. Powierzchnia leśna Nadleśnictwa Lutówko, która leży w granicach zasięgu tego obszaru, wynosi ponad 2 600 ha.
Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 „Dolina Łobżonki"
Obszar chroni rzekę Łobżonkę wraz z fragmentami dopływów - Lubczą i Orlą oraz tereny do nich przyległe, stanowiąc jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych na Krajnie (Pojezierzu Krajeńskim). Osią obszaru jest około 60 kilometrowa dolina rzeki Łobżonki od okolic Białobłocia
i Lutówka aż po dolinę rzeki Noteć (poniżej Osieka n/Not). W rzekach dominuje żwirowo-piaszczysty charakter dna i szybki nurt nawiązujący do rzek podgórskich. Ostoję wyróżnia obecność bogatych florystycznie, właściwie wykształconych grądów w odmianie krajeńskiej oraz znaczne powierzchnie ekstensywnie użytkowanych łąk. Obszar ten wyróżnia się obecnością aż 21 typów siedlisk
z Załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG oraz obecnością 12 gatunków roślin i zwierząt mających znaczenie dla Wspólnoty wymienione w Załączniku II Dyrektywy Rady 92/43/EWG.
Szczegółowe informacje dotyczące sieci Natura 2000 oraz obszaru Dolina Łobżonki.
Użytki ekologiczne
Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Na terenie Nadleśnictwa Lutówko zlokalizowane jest
26 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni 211,58 ha.
Na podstawie corocznego przeglądu nie zaobserwowano zmian w użytkach ekologicznych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla celów ochronnych poszczególnych obiektów.
Szczegółowe informacje o użytkach ekologicznych w załącznikach.
Pomniki przyrody
Na terenie naszego nadleśnictwa występują następujące pomniki przyrody:
- pojedyncze drzewa – 21 szt.,
- grupy drzew – 12 szt.,
- głaz narzutowy – 1 szt.,
- pomnik powierzchniowy – 1 szt. (5,93 ha).
Ochrona gatunkowa
Nadleśnictwo Lutówko prowadzi ewidencję stanowisk chronionych, rzadkich, cennych gatunków roślin i chronionych gatunków zwierząt występujących na terenach leśnych (z wyłączeniem rezerwatów przyrody). Na podstawie zebranych w terenie informacji corocznie aktualizowane są mapy oraz wykaz stanowisk.
W plikach do pobrania zamieszczono wykaz gatunków roślin, zwierząt i grzybów występujących na terenie Nadleśnictwa Lutówko, które objęte są coroczną inwentaryzacją (dotyczy stanowisk poza rezerwatami) oraz listy roślin i zwierząt objętych ochroną zamieszczone w aktualnym PUL i Programie Ochrony Przyrody dla Nadleśnictwa Lutówko.
Pliki do pobrania - lista załączników
-
.PDFRezerwaty przyrody - opis i zdjęcia
-
.PDFWykaz rezerwatów przyrody wg wydzieleń stan na 01.01.2021 r.
-
.PDFRezerwaty przyrody - mapa
-
.PDFKarty oceny rezerwatów przyrody 2020
-
.PDFPomniki przyrody stan na 01.01.2021 r.
-
.PDFKarty oceny pomników przyrody 2020
-
.PDFZestawienie użytków ekologicznych stan na 01.01.2021 r.
-
.PDFKarty oceny użytków ekologicznych 2020
-
.PDFZestawienie chronionych i rzadkich gatunków bezkręgowców i zwierząt
-
.PDFZestawienie rzadkich i chronionych gatunków roślin i grzybów
-
.PDFWykaz chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów w Nadleśnictwie Lutówko - stan na 01.01.2021