Ochrona przyrody
ISTNIEJĄCE FORMY PRZYRODY NA TERENIE NADLEŚNICTWA BIAŁOGARD
Z wymienionych w Ustawie Ochronie Przyrody form ochrony przyrody, na terenie Nadleśnictwa Białogard występują:
- Pomniki przyrody
- Gatunki roślin i zwierząt podlegających ochronie gatunkowej
- Obszary Natura 2000
1. Pomniki przyrody
Pomnikami przyrody są pojedyncze oraz grupowe twory przyrody żywej i nieożywionej o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej. Wyróżniają się one indywidualnymi cechami, odznaczającymi je wśród innych tworów, np. wiek lub wielkie rozmiary dla drzew i krzewów czy niezwykłość formy lub pochodzenia dla pomników przyrody nieożywionej. Pomnik przyrody jako termin został wprowadzony przez Humboldta na przełomie XVIII i XIX wieku, co dało początek kierunkowi konserwatorskiemu w ochronie przyrody.
Na gruntach Nadleśnictwa Białogard występuje 7 obiektów uznanych za pomniki przyrody:
- 4 pojedyncze okazy drzew
- 3 grupy drzew
2. Gatunki chronione i rzadkie
Ochrona gatunkowa jest w Polsce jedną z form ochrony przyrody. Ma ona na celu zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących roślin, grzybów i zwierząt oraz ich siedlisk, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej. Ochrona ta dotyczy gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych.
Pełna lista gatunków chronionych i rzadkich, występujących na terenie Nadleśnictwa Białogard nie jest znana ze względu na brak specjalistycznych opracowań florystycznych i faunistycznych, obejmujących całą powierzchnię Nadleśnictwa.
Na gruntach należących do Nadleśnictwa Białogard stwierdzono stanowiska: 22 gatunków roślin objętych prawną ochroną, w tym 7 ścisłą oraz 15 częściową.
Na terenie Nadleśnictwa Białogard aktualnie są wyznaczone 4 strefy ochrony ptaków.
3. Obszary Natura 2000.
Natura 2000 jest najmłodszą z form ochrony przyrody, wprowadzoną w 2004 r. w Polsce jako jeden z obowiązków związanych z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Obszary Natura 2000 powstają we wszystkich państwach członkowskich tworząc Europejską Sieć Ekologiczną Natura 2000.
Głównym celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy, a także ochrona różnorodności biologicznej.
Na terenie Nadleśnictwa Białogard występują 2 specjalne obszary ochrony siedlisk:
- „Dorzecze Parsęty” (PLH 320003)
- „Dolina Radwi, Chocieli i Chotli” (PLH 320022)
„Dorzecze Parsęty” – obszar w zasięgu terytorialnych Nadleśnictwa Białogard występuje w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, gminie Białogard i gminie Tychowo oraz powiecie świdwińskim, gminie Rąbino i gminie Połczyn-Zdrój i zajmuje 5525,47 ha.
„Dolina Radwi, Chocieli i Chotli” – obszar w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Białogard występuje w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, gminie Biesiekierz oraz w powiecie białogardzkim, gminie Białogard, Karlino i Tychowo i zajmuje na gruntach Nadleśnictwa Białogard powierzchnię 3230,05 ha.