Komunikaty i ogłoszenia
„Sprzedaż okien, drzwi z demontażu w Nadleśnictwie Leżajsk ”
Więcej informacji dotyczących przetargu:
https://lezajsk.krosno.lasy.gov.pl/przetargi-zamowienia-zarzadzenia
Wniosek powienien zawierać:
1. Imię nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych
2. Wskazanie miejsca wystąpienia szkody
3. Wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego
Aktualności dotyczące Nadleśnictwa Leżajsk znajdują się na stronie http://www.lezajsk.krosno.lasy.gov.pl/
W miesiącu październiku w Nadleśnictwie Leżajsk uruchomiono nowoczesną technologię ogrzewania budynku administracyjnego przy użyciu energii odnawialnej z zastosowaniem pompy ciepła.
Czym jest pompa ciepła?
Pompę ciepła można porównać do lodówki czy klimatyzatora, bo w gruncie rzeczy zasada działania tych urządzeń jest podobna. Lodówka "wyciąga" ciepło z produktów w niej umieszczonych a następnie oddaje to ciepło na wymienniku umieszczonym z tyłu urządzenia. Pompy ciepła działają podobnie wykorzystując ciepło niskotemperaturowe zgromadzone w gruncie.
Zasada działania
Energia słoneczna zgromadzona w ziemi ogrzewa niezamarzający płyn (glikol) przepływający przez poziomy kolektor umieszczony w gruncie na głębokości ok. 1,8 m i doprowadzana jest do pompy ciepła.
Pompa w parowniku zabiera ciepło z glikolu. Następnie gaz trafia do sprężarki, gdzie podnosi się jego temperaturę. Gorący gaz trafia do skraplacza, w którym oddaje ciepło wodzie krążącej w obiegu grzewczym instalacji centralnego ogrzewania.
Opłacalność
Pompa ciepła stanowi alternatywę dla ogrzewania tradycyjnego i w porównaniu do stosowanych powszechnie źródeł ciepła jest opłacalna. Nie bez znaczenia jest też fakt, że całkowicie eliminuje emisję do atmosfery zanieczyszczeń i CO2.
Z pompy ciepła otrzymujemy kilka razy (zazwyczaj 3-4) więcej ciepła niż ilość energii niezbędnej do jego uzyskania.