Plan Urządzenia Lasu
Nadleśnictwo Kup prowadzi gospodarkę leśną w oparciu o zatwierdzony Plan Urządzenia Lasu, opracowany przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Krakowie na okres gospodarczy od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2020 roku.
Główne cele PUL
Głównym celem opracowania planu urządzenia lasu jest umożliwienie prowadzenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przy możliwie jak największym zróżnicowaniu biologicznym oraz zapewnienie równowagi między wszystkimi koniecznymi funkcjami lasu. Pod względem prawnym oznacza to, że gospodarowanie lasem i jego zasobami może odbywać się tylko według ważnego planu urządzenia lasu.
Cele, dla których sporządzono plan urządzenia lasu przedstawiają się następująco:
- inwentaryzacja zasobów przyrodniczo-leśnych,
- ocena stanu lasu,
- ocena zagrożeń lasu,
- sporządzenie projektu planów szczegółowych (plan cięć, plan hodowli, plan
zalesień),
- ustalenie zadań ramowych (ochrona lasu, ochrona przyrody w lasach),
- opracowanie map gospodarczych i tematycznych
Konsultacje ze społeczeństwem:
a) Udział społeczeństwa w KZP i NTG
( RDOŚ, PWIS, Komendy SPS, Starostwa Powiatowe, Urzędy Gmin, Urzędy Miast, stowarzyszenia, PZŁ, szkoły leśne, przedsiębiorstwa)
– lista obecności zamieszczona w PUL Elaborat.
b) Zamieszczenie ogłoszenia o konsultacji ze społeczeństwem przed KZP, NTG w prasie lokalnej i dzienniku na 21 dni przed komisjami.
- w dokumentacji nadleśnictwa i podsumowaniu SOOŚ w Elaboracie.
c) Ogłoszenie w BIP, prasie lokalnej i dziennikach o wyłożeniu projektu PUL do publicznej konsultacji - w dokumentacji nadleśnictwa i podsumowaniu SOOŚ w Elaboracie.
Ocena oddziaływania na środowisko:
a) Przed rozpoczęciem prac urządzeniowych następuje uzgodnienie Dyrektora RDLP w Katowicach z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska z zakresu i szczegółowości prognozy w toku procedury Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko dla tworzonego projektu Planu Urządzenia lasu dla Nadleśnictwa. – pismo RDLP w dokumentacji nadleśnictwa i podsumowaniu SOOŚ w Elaboracie.
b) RDOŚ jest zapraszany na posiedzenia Komisji Założeń Planu i Naradę Techniczno - Gospodarczą - pismo RDLP w dokumentacji nadleśnictwa.
c) Dyrektor RDLP przedkłada projekt Planu Urządzenia Lasu wraz z Prognozą Oddziaływania na Środowisko do RDOŚ z prośbą o zaopiniowanie – pismo RDLP w dokumentacji nadleśnictwa i podsumowaniu SOOŚ w Elaboracie.
PUL sporządzony na 10 - letni okres obowiązywania zawiera informacje i zestawienia tabelaryczne, jest technicznie spójny z informacjami zawartymi w poprzednim 10 – letnim okresie gospodarowania. Jest określony według stanu lasu na dzień 1 stycznia pierwszego roku obowiązywania PUL. Jego szczegółowość na poziomie opisów taksacyjnych i zadań gospodarczych na 10 - lecie jest wystarczająca aby na podstawie zawartych w nim zadań gospodarczych prowadzić trwale zrównoważoną gospodarkę leśną, zgodną z Ustawą o Lasach. Ustawa o lasach, Elaborat, Plan, opisy taksacyjne, zadania gospodarcze.
Monitorowanie realizacji zadań.
Do monitorowania realizacji zadań określonych w decyzji Ministra Środowiska w sprawie zatwierdzenia PUL wykorzystany jest system kontroli istniejący w LP: Inspekcja Lasów, Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego RDLP, Wydziały merytoryczne RDLP, kontrola wewnętrzna (kierownictwo Nadleśnictwa), monitoring długookresowy – analiza minionego okresu 10 letniego. Podsumowanie SOOŚ.
Uaktualnienia Planu Urządzenia Lasu
Zgodnie z ustawą o lasach PUL sporządza się co 10 lat i rewidowany (kolejna rewizja). W przypadkach uzasadnionych stanem lasu, a w szczególności wystąpieniem szkód lub klęsk żywiołowych, plan urządzenia lasu może być opracowany na okres krótszy. Zmiana PUL dokonywana jest na wniosek nadleśniczego IUL Cz.1, str. 19-20.
Mapy do planu (interaktywna mapa: http://mapa.katowice.lasy.gov.pl)
Mapy gospodarcze i przeglądowe sporządzane są na bazie LMN zgodnie z obowiązującymi standardami. Mapy gospodarcze, skala 1:5000 prezentują granice i powierzchnie oddziałów leśnych i wyłączeń taksacyjnych oraz pozostałych szczegółów sytuacji wewnętrznej o tej dokładności.
Mapy przeglądowe służą do przedstawienia informacji o siedliskach leśnych, drzewostanach, obszarach chronionych oraz funkcjach lasów. Skala 1: 25 000. Dopuszczalne jest wykonywanie map sytuacyjno-przeglądowych w skali 1:50 000 jeśli wymaga tego lepsza przejrzystość mapy. IUL Cz.I str 98-101, IUL Cz.III. Mapy dla Leśniczych.
Zestawienie składników planu urządzenia lasu
Plan urządzenia lasu, sporządzony został zgodnie z Instrukcją Urządzania Lasu z 2003 roku i składa się z następujących części:
- Opisanie ogólne (elaborat), w trzech egzemplarzach - dla Nadleśnictwa, RDLP i DGLP.
W skład tego tomu wchodzą też tematyczne mapy przeglądowe w skali 1:25000
• drzewostanów;
• siedlisk;
• projektowanych cięć rębnych;
• ochrony lasu i zagrożenia środowiska leśnego;
• gospodarki łowieckiej;
• nasiennictwa i selekcji;
• ochrony przeciwpożarowej;
oraz mapy sytuacyjno- przeglądowe w skali 1: 50 000 :
• obszaru w granicach terytorialnego zasięgu Nadleśnictwa;
• funkcji lasu i zagospodarowania rekreacyjnego.
Mapy te zostały wykonane na podkładzie mapy topograficznej.
- Opisy taksacyjne wraz z zestawieniami - szczegółowe dane z inwentaryzacji lasu
w dwóch egzemplarzach: dla Nadleśnictwa i RDLP.
- Plany zagospodarowania lasu - w 2 egzemplarzach , dla Nadleśnictwa i RDLP
W skład tomu wchodzą:
• wykaz projektowanych cięć rębnych;
• wykaz drzewostanów projektowanych do użytkowania przedrębnego;
• wykaz drzewostanów bez wskazówek gospodarczych;
• wykaz projektowanych czynności z zakresu hodowli lasu;
• tabele wymagane przez obowiązująca instrukcje UL.
– „Program ochrony przyrody” zaktualizowany przez BULiGL o/Kraków - w 3
egzemplarzach, po jednym dla Nadleśnictwa, RDLP i DGLP, a także 2 kopie na nośniku CD oraz mapy do POP sporządzone przez BULiGL o/Kraków.
- Zgodnie z decyzja KZP dla każdego leśnictwa sporządzony został operat zawierający opisy taksacyjne i plany zagospodarowania lasu wraz z mapami gospodarczo-przeglądowymi w skali 1:10000.
Wydruki mapy gospodarczej w skali 1:5000 - 44 arkusze otrzymują: Nadleśnictwo Kup i RDLP w Katowicach.
Do w/w materiałów została dołączona ortofotomapa obszaru Nadleśnictwa.
Wszystkie mapy zostały wykonane metoda cyfrowa (leśna mapa numeryczna) i dostosowane zostały do obowiązującego standardu leśnej mapy numerycznej – SLMN oraz przekazane do Nadleśnictwa w formie cyfrowej, jak też tradycyjnie
- w formie wydruków.
Publiczne udostępnienie
Elaborat część 1, Elaborat Część 2, Program Ochrony Przyrody, Prognoza Oddziaływania na Środowisko , Wzór nr 9
Na stronie internetowej Banku Danych o Lasach publikowane są w formie zestawienia dane dotyczące tempa przyrostu, składów gatunkowych i struktury wiekowej zasobów leśnych - Link