Ochrona przyrody
Natura 2000 i europejska przestrzeń przyrodnicza
Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie położone są częściowo na gruntach będących w zarządzie Nadleśnictwa Brynek. Z ogólnej powierzchni obszaru ochrony 3490,80 ha w jego skład zaliczono 945,77 ha gruntów Lasów Państwowych zarządzanych przez Nadleśnictwo Brynek.
Obszar Podziemi Tarnogórsko-Bytomskich został wyznaczony w celu ochrony siedlisk bytowania kilku gatunków nietoperzy i aktualnie nie posiada planu zadań ochronnych.
Obszar ten stanowią wyrobiska podziemne po eksploatacji kruszców metali ciężkich. Jest to jeden z największych systemów podziemnych na świecie. Wyrobiska te powstawały od XII do XX wieku, a obecnie liczą ponad 300 km chodników oraz liczne komory i wybierki. Podziemia te obejmują 5 sztolni odwadniających, liczne szyby i odsłonięcia w kamieniołomach.
Powiązanie wewnętrzne i zewnętrzne ostoi przyrodniczych Natura 2000 z elementami systemu krajowego realizowane jest przez zespół korytarzy europejskiej sieci ekologicznej ECONET PL.
W granicach Nadleśnictwa Brynek obejmuje on korytarze ekologiczne ECONET – Lasy Lublinieckie- Wyżyna Śląska(KP6) i Lasy Lublinieckie- Wyżyna Krakowsko-Częstochowska(KP 7) o znaczeniu ponadregionalnym, oraz korytarz ekologiczny o znaczeniu krajowym- Mała Panew(51k).
Rezerwaty
Na terenie naszego nadleśnictwa znajduje się jeden rezerwat częściowy.
Rezerwat przyrody „Segiet" został utworzony 27.04.1953 r. dla zachowania ze względów naukowych dydaktycznych i krajobrazowych fragmentu naturalnego lasu bukowego.
Powierzchnia rezerwatu wynosi aktualnie 245 400 m² i obejmuje praktycznie lity drzewostan bukowy w wieku 150 - 180 lat, w którym zinwentaryzowano 130 gat. roślin. W runie występują cenne i rzadkie storczyki obuwik pospolity i buławnik mieczolistny. Obszar rezerwatu zgodnie z obowiązującym Planem Ochrony jest objęty ochroną czynną, a wokół niego utworzono otulinę na powierzchni 813100m² złożoną z przylegających do granic rezerwatu drzewostanów. Przez teren rezerwatu poprowadzona została ścieżka dydaktyczna
Stanowiska dokumentacyjne
W sąsiedztwie rezerwatu „Segiet” znajduje się wyrobisko dolomitowe, nieczynnego kamieniołomu „Blachówka” o powierzchni 6 ha.
W 1995r. obszar ten rozporządzeniem Wojewody Katowickiego został objęty ochroną indywidualną jako stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej. Celem ochrony tego obiektu jest zachowanie fauny i flory na terenach dawnych wyrobisk dolomitu. Chodniki powstałe w kilkudziesięciometrowym zboczu kamieniołomu zasiedliły nietoperze - 10 gatunków. „Blachówka" jest również miejscem bytowania płazów, gadów, miejscem lęgowym ptactwa oraz występowania roślin prawnie chronionych.
Pomniki przyrody
Na terenie Nadleśnictwa Brynek znajduje się 59 pomników przyrody, 58 okazałych drzew i 1 utwór przyrody nieożywionej - głaz narzutowy. Wśród drzew dominują dęby szypułkowe - 56 obiektów ochrony, 1 grusza pospolita i 1 olcha czarna – szczegółowy wykaz znajdą Państwo w załączeniu.
Najokazalsze drzewa pomnikowe, dęby szypułkowe znajdują się w leśnictwach Potempa i Nowa Wieś, przekraczając 400 cm obwodu. Stan zdrowotny chronionych drzew jest różny, uwarunkowany wiekiem i wpływem czynników biotycznych i abiotycznych.
Użytki ekologiczne
Na terenie Nadleśnictwa Brynek znajduje się jeden użytek ekologiczny. Powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Śląskiego Nr 27/07 z dnia 14.06.2007. Jest to U.E. „Torfowisko w Kotach" w leśnictwie Potempa, w oddz. 65h, i; 66b, c, d; 67d, h, f, i o pow. 24,79 ha na terenie gminy Krupski Młyn(powierzchnia została zwiększona Uchwałą Rady Gminy Krupski Młyn z dnia 29 stycznia 2013 r.). Celem ochrony jest zachowanie torfowisk podmokłych łąk oraz fragmentów boru bagiennego.
Zespoły przyrodniczo - krajobrazowe
Uchwałą Rady Miejskiej w Bytomiu nr XXIII/321/12 z dnia 25 stycznia 2012 r został uznany za zespól przyrodniczo-krajobrazowy Miechowicka ostoja leśna - obszar lasu będący w zarządzie Nadleśnictwa Brynek oznaczony jako oddziały leśne 666-671 i 673-677 oraz część oddziału 678 obejmujący łączną powierzchnię 305,60 ha Celem ochrony zespołu przyrodniczo-krajobrazowego jest zachowanie fragmentu terenów leśnych , oczek wodnych i polan śródleśnych ze względów naukowych , dydaktycznych i krajobrazowych oraz z uwagi na występujące na tym obszarze siedliska chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt