Ochrona przyrody
Formy ochrony przyrody
Spośród form ochrony przyrody funkcjonujących na omawianym terenie należy wymienić:
4 rezerwaty przyrody na gruntach nadleśnictwa o łącznej powierzchni 947,34 ha,
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej,
Obszary Chronionego Krajobrazu (szczegółowa lokalizacja podana jest w Programie ochrony przyrody),
Obszary Natura 2000 (szczegółowa lokalizacja podana jest w Programie ochrony przyrody),
liczne zabytki architektury i budownictwa, stanowiska archeologiczne - objęte ochroną konserwatorską,
ochrona gatunkowa roślin i zwierząt.
Rezerwat Taboły
Rezerwat „Taboły” leży w północno-wschodniej części Puszczy Knyszyńskiej. Został powołany na mocy Rozporządzenia Wojewody Podlaskiego z dnia 16 lipca 2001 r. Objęty jest ochroną częściową, której celem jest zachowanie fragmentu Puszczy Knyszyńskiej ze zbiorowiskami boru mechowiskowego i boru świerkowo-torfowcowego. Powierzchnia ogólna rezerwatu wynosi 302,44 ha. Rezerwat Taboły leży na obszarze, jednego z większych w Puszczy Knyszyńskiej basenów wytopiskowych, będących pozostałością po północnomazowieckim stadiale zlodowacenia środkowopolskiego.
Rezerwat Jesionowe Góry
Rezerwat „Jesionowe Góry” znajduje się w północnej części zwartego kompleksu leśnego Puszczy Knyszyńskiej. Powołany został Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 19 stycznia 1987 r., w celu zachowania naturalnych zbiorowisk Puszczy Knyszyńskiej i ich bioróżnorodności. Powierzchnia ogólna rezerwatu wynosi 375,50 ha. W części zachodniej i południowej rezerwatu usytuowane są misy wytopiskowe wypełnione torfami. Od północnego wschodu obszar rezerwatu zamykają doliny strumienia „Łowiczanka” i rzeki „Jałówki”.
Rezerwat Starodrzew Szyndzielski
Rezerwat częściowy „Starodrzew Szyndzielski” powołano na mocy Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 28 sierpnia 1990 r., w celu zachowania unikatowego fragmentu Puszczy Knyszyńskiej, porośniętego ciepłolubnym lasem sosnowo-świerkowo-dębowym o charakterze gradu miodownikowego (Meliti-Carpinetum). Powierzchnia ogólna rezerwatu 79,74 ha. Prócz naturalnych zbiorowisk roślinnych, chroni się tu również zagrożone i rzadkie gatunki zwierząt, roślin i grzybów.
Rezerwat Budzisk
Rezerwat „Budzisk” powołano na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 31 marca 1970 r., w celu zachowania fragmentu grądu naturalnego pochodzenia. Jest to rezerwat wodno-leśny, z naturalnymi zbiorowiskami leśnymi, torfowiskowymi, łąkowymi i źródliskowymi. Od 1987 r. obowiązują dwie kategorie ochrony: ochrona ścisła na pow. 17,80 ha oraz częściowa na pozostałym obszarze 311,81 ha. W granicach Nadleśnictwa Czarna Białostocka znajduje się 190,57 ha gruntów rezerwatu
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego
PKPK powołano uchwałą nr XXVI/172/88 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku 24 maja 1988 r. Jest to największy park krajobrazowy w Polsce (74466,78 ha). W obrębie parku znajduje się południowo-zachodnia część nadleśnictwa.
Park krajobrazowy utworzono celem ochrony terenów leśnych i dolin rzek, które wyróżniają się wysokim stopniem naturalności, dużymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi oraz bogactwem kulturowym.
Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórza Sokólskie
Obszar chronionego krajobrazu utworzono na mocy Rozporządzenia nr 8/05 Wojewody Podlaskiego z dnia 25 lutego 2005 r., celem zachowania różnorodności biologicznej siedlisk przyrodniczych występujących na terenie Wzgórz Sokólskich i Wzgórz Kryńskich. W zasięgu nadleśnictwa znajduje się ponad 600 ha Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórza Sokólskie.
Obszary Natura 2000
W granicach Nadleśnictwa Czarna Białostocka znajduje się część obszaru „Puszcza Knyszyńska”, włączonego do Sieci Natura 2000 15 kwietnia 2004 r., wyznaczonego na podstawie „Dyrektywy Ptasiej” oraz fragment „Obszaru Natura 2000 – Dolina Biebrzy”.
Na całym Obszarze Natura 2000 – „Puszcza Knyszyńska” znajdują się ostoje ptasie o randze europejskiej. Występuje tu co najmniej 38 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej i 14 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi.
W Obszarze Natura 2000 – „Dolina Biebrzy” występuje 15 rodzajów siedlisk wymienionych w Załączniku I do Dyrektywy Siedliskowej oraz wiele gatunków ptaków, ssaków, gadów, ryb, bezkręgowców i roślin figurujących w Załączniku II.
Ochrona gatunkowa roślin i zwierząt
W myśl Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw obowiązującej od 15 listopada 2008 r., ochrona gatunkowa odnosi się do okazów oraz siedlisk i ostoi zwierząt, roślin i grzybów.
1. Ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących na terenie kraju i innych państw członkowskich Unii Europejskiej rzadkich, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie przepisów prawa międzynarodowego, których Rzeczypospolita Polska jest stroną, gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk i ostoi, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.
2. W celu ochrony ostoi i stanowisk roślin lub grzybów objętych ochroną gatunkową lub ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania zwierząt objętych ochroną gatunkową mogą być ustalane strefy ochrony.
Pomniki przyrody
Na terenie Nadleśnictwa Czarna Białostocka zlokalizowanych jest 86 pomników przyrody w tym:
- 56 pojedynczych drzew
- 3 grupy drzew
- 1 aleja (34 szt.)
- 25 pojedynczych głazów narzutowych
- 1 grupa głazów narzutowych (2 szt.)
- 34 pominiki znajdują się na gruncie Nadleśnictwa Czarna Białostocka
Pliki do pobrania - lista załączników
-
.PDFpx_dg~rdlp_bialystok~nadl_czarna_bialostocka~plan_ochrony_parku_krajobrazowego_puszczy_knyszynskiej.pdf (1.0MB)
-
.PDFpx_dg~rdlp_bialystok~nadl_czarna_bialostocka~plan_ochrony_rezerwatu_budzisk.pdf (3.0MB)
-
.PDFpx_dg~rdlp_bialystok~nadl_czarna_bialostocka~plan_ochrony_rezerwatu_jesionowe_gory.pdf (3.0MB)
-
.PDFpx_dg~rdlp_bialystok~nadl_czarna_bialostocka~plan_ochrony_rezerwatu_starodrzew_szyndzielski.pdf (2.0MB)
-
.PDFpx_dg~rdlp_bialystok~nadl_czarna_bialostocka~plan_ochrony_rezerwatu_taboly.pdf (1.0MB)
-
.PDFpx_dg~rdlp_bialystok~nadl_czarna_bialostocka~plan_zadan_ochronnych_dla_obszaru_natura_2000_plb200003.pdf (25.0MB)
-
.PDFpx_dg~rdlp_bialystok~nadl_czarna_bialostocka~plan_zadan_ochronnych_dla_obszaru_natura_2000_plh200006.pdf (48.0MB)